Légi szélturbinák

Egy amerikai vállalat papírsárkányok elvén alapuló platformot fejleszt szélturbinái számára, így közel kétszeres teljesítményt tudnak elérni, mint hasonló nagyságú földi társaik az ár töredékéért
A kaliforniai Joby Enegy 400 méter átlagos magasságban repülő sárkányokat tesztel. Ez kb. ötször magasabb, mint egy földi telepítésű szélturbina. A szél itt sokkal gyorsabb és állandóbb.
Az első prototípusokkal kb. 30 kW teljesítményt értek el, de a cég által fejlesztett rendszerek a tervek szerint 300 kW és 3 MW közötti teljesítményt adhatnak majd le. Bíznak benne, hogy a gyártás akár már 2012-ben megkezdődhet.
A moduláris felépítésű sárkányokat 1 MW teljesítményenként mindössze 5 tonna alapanyagból lehet megépíteni. Összehasonlításként egy hasonló teljesítményű hagyományos szélturbinához kb. 100 tonna anyag szükséges. Így a beruházási költségek 1$/Watt alá szoríthatók.

A levegő ritkább nagyobb magasságban, ami kisebb energiasűrűséget jelent, de a szelek sokkal gyorsabbak, mert nincsenek akadályok és a talajból származó súrlódással sem kell számolni. „Azzal hogy beléptünk az erősebb szelek világába, a rendszerünk kétszer akkora teljesítmény elérésére képes, mint egy ugyanakkora földi telepítésű szélturbina.” - mondta a Joby szóvivője.
„Vizsgálatainkon alapulva, a légi szélenergia rendszer által szállított energia ára 0,04 amerikai dollár lesz kilowattóránként.” Ezt az energiaárat összehasonlítva a többi rendelkezésre álló energiatermelési módszerével megállapíthatjuk, hogyha sikerül valóra váltani a becsléseket, egy nagyon életképes energiaforrással állunk szemben:
legi_szelenergia
A sárkány egy ferde síkú körpályán repül és a 3 MW-os rendszer 2 négyzetkilométer alapterületet igényel a pányva körül. Ezért a Joby most teszthelyszíneket keres, Írországban, az USA középnyugati részén és Kaliforniában, amelyek kívül esnek a légiforgalmi folyosókon. Szigetek is szóba jöhetnek, ahol általában sokba kerül az energia.

Akkumulátorokról táplált fedélzeti irányító rendszerek segítségével a sárkány magától képes leszállni extrém időjárási körülmények esetén, valamint, ha a kötél elszakad. A pányva kompozit erősítéssel készül és tartalmazza az elektromos vezetékeket is. Az irányítás a sárkányon kialakított aerodinamikai felületekkel és a turbina egységek fordulatszámának független szabályozásával történik. A turbina-generátor-motor egységek felszálláskor és leszálláskor motor üzemben működnek.
Más vállalatok is kísérleteznek a légi szélenergia termeléssel. A Sky Windpower repülő turbina-generátor egységeket épít, a Magenn Power héliummal töltött léghajókat használ turbináihoz hordozóként.
A három cég a Makari Power vállalattal együtt megalapította a Légi Szélenergia Konzorciumot (Airborne Wind Energy Consortium), hogy közösen birkózzanak meg a technikai kihívásokkal és az engedélyeztetés körüli nehézségekkel.